Členové fotoklubu

Radek OpluštilNa počátku byla tma. Tma tak hluboká, že si v ní Bůh neviděl ani na špičku nosu. I řekl: „Budiž světlo!“ A bylo světlo. Ozářilo nicotu  okolního vesmíru a z  té nicoty se  ozval hlas: „Děkuji Ti, Pane!“ „Kdo jsi?“ zeptal se Bůh. „Jsem fotograf a Tys mi právě daroval to nejdůležitější na světě. Díky světlu teď zachytím všechny ty krásné a zajímavé věci kolem, jako jsou oblaka, sopky, vodopády, lední medvědi a kapky rosy na trávě. Ale…“ a hlas se zklamaně odmlčel,…„ony tu vlastně žádné zajímavé věci nejsou.“ „No problem,“ pravil Bůh a šel a stvořil oblaka, sopky, vodopády, lední medvědy a kapky rosy na trávě. „Spokojen?“ zeptal se po pěti dnech tvrdé práce. „Nádhera, Pane. Ale potřebuji ještě tělo. Jistě uznáš, že pouhým hlasem se spoušť mačkat nedá.“ A tak Bůh dal fotografovi tělo a nazval ho Adamem. „Spokojen?“ zeptal se. Adam si protřel oči a pravil: „Víš ,Bože, já nejraději fotím lidi. Jistě uznáš, že zobrazovat jen sám sebe by byla dost nuda.“ A tak Bůh stvořil Evu. “Spokojen?“ zeptal se Bůh. „Ta se ti povedla ,Pane,“ řekl Adam. „To budou akty jedna báseň. Ale jistě uznáš…“
„Já mám po šichtě,“ přerušil Adama  Bůh. „Fotoaparát si už musíš vynalézt sám.“  A tak se i stalo.

Adam to měl snadné. Byl jediný fotograf na světě, a tak ho znali všichni. Já jsem jenom jedním z mnoha jeho následovníků, a tak se Vám musím představit sám…..

 Pionýrské začátky mé tvorby provázely fotoaparáty Pionýr a Smena. Zjištění, že i prachobyčejná bakelitová krabička dokáže zachytit něco z pomíjivosti času, dávalo mé osmileté dětské fantazii doslova křídla. A co teprve tajuplná magie v temné komoře! Okamžik, kdy se z vývojkové lázně začne vynořovat polapený zlomek života, byl pro mě pokaždé neopakovatelným zážitkem. Černobílé fotografii jsem zůstal věrný dlouhá léta, i když primitivní foťáčky posléze nahradily přístroje značky Praktica a Minolta. Momentky z rodinných oslav či školních akcí však byly jen vedlejším produktem mé záliby.
Ze všeho nejvíce mě lákala výtvarná fotografie, pro kterou jsem hledal inspiraci nejen v přírodě, ale také ve městě. Znamenalo to chodit a dívat se – jinak než ostatní. Jenže pouze dívat se nestačí. Je třeba také znát základy řemesla, a proto jsem absolvoval pod vedením zkušených lektorů dvouletou Školu výtvarné fotografie v Olomouci. Získané poznatky jsem pak několik let předával mladým adeptům ve školním fotokroužku v Mohelnici.
Časem se ukázalo, že paleta barev neomezená jen černou a bílou dokáže některé věci lépe vystihnout, takže jsem do party přibral také barevnou fotografii.
Chuť vyměňovat si zkušenosti mě přivedla nejprve do olomoucké fotoskupiny Karát, jejímž členem jsem byl několik let , a poté - v r. 2005 - do litovelského fotoklubu. Během té doby jsem se zúčastnil společných i samostatných autorských výstav a uspěl také v několika fotografických soutěžích.
Pokrok nezastavíš -  a když přišla digitální technologie, sáhl jsem i po ní. Je to velmi lákavé, nejen zachycovat existující realitu, ale moci přetvářet a vytvářet realitu vlastní. Je to skoro jako hrát si na Boha.
Možná si to měl líp rozmyslet, než dal Adamovi to tělo …
Dobré světlo Vám všem !


fotoweb1


Napsat autorovi: Radek Opluštil | 11. 02. 2008 | 3237 přečtení | Komentářů: 78 | Přidat komentář | Vytisknout článek
Společná galerie
Výběr fotoklubu

zobrazení: 26367
Náhodné galerie
Obrázky z Paříže
nádvoří muzea Louvre před bouří
zobrazení: 4739
Přehlídky
-
zobrazení: 4056
Změněné galerie
Litovel v zimě
Morový sloup s radnicí
zobrazení: 20955
Pavel Dačický
České Švýcarsko
zobrazení: 32207
Výběr fotoklubu

zobrazení: 26367

Verze webu 1.1 těchto stránek vytvořená prostřednictvím phpRS. Stránky jsou neustále vy vývoji a budou se nejen vizuálně měnit. Omluvte případné chyby v načítání. Za fotoklub přeji dobré světlo ... admin krivi :-)